- HOME
- QUIZZES
- UNITS OF MEASUREMENT
PRICE LISTS WITH MULTIPLICATION
You are not logged in! Sign up to Track your progress and more. TurtleDiary.com is FREE!
Price Lists with Multiplication
Michael went to a shop and saw the following price list.
Red goldfish | $2.20 |
Polka dot goldfish | $1.60 |
Stripped goldfish | $5.20 |
Orange goldfish | $2.70 |
She need to purchase two polka dot goldfish and one orange goldfish.
Let's find how much money does Michael need.
Find the cost of two polka dot goldfish.
1 | ||||
$ 1 | . | 6 | 0 | |
|
2 |
$ 3 | . | 2 | 0 |
The cost of one orange goldfish is $2.70.
Now, find the total cost.
$ 3 | . | 2 | 0 | |
|
$ 2 | 7 | 0 |
$ 5 | . | 9 | 0 |
So, Michael needs $5.90.